Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gubinie poszukuje rodzin chętnych do pełnienia funkcji Rodzin Wspierających. Kandydaci mogą zgłaszać się do tut. Ośrodka (ul. Gdańska 17, pokoje 104, 105, 106) w godzinach pracy Ośrodka.
W oparciu o art. 29 ust. 1, 2 oraz art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U.2025.49) istnieje możliwość udzielenia pomocy rodzinom, które przeżywają trudności w zakresie opieki i wychowywania dzieci poprzez ustanowienie dla takiej rodziny tzw. rodziny wspierającej.
Zadaniem rodzin wspierających jest pomoc rodzinom, które mają trudności w opiece i wychowaniu dzieci, jak również w szeroko pojętym funkcjonowaniu w społeczeństwie.
Trudności najczęściej mogą wynikać z braku odpowiednich wzorców w rodzinach, z których pochodzą rodzice, jednak takie wzorce można skutecznie zaszczepić, w tym właśnie celu dla takiej rodziny powołuje się rodzinę wspierającą.
Zadaniem rodziny wspierającej jest ścisła współpraca z asystentem rodziny i pracownikiem socjalnym Ośrodka w przezwyciężaniu problemów w opiece i wychowywaniu dzieci.
Pomoc może dotyczyć:
- doradztwa w stosowaniu określonych metod wychowywania dzieci,
- udzielaniu wskazówek w kwestiach takich jak: gotowanie, sprzątanie, utrzymywanie higieny osobistej, racjonalne prowadzenie budżetu domowego,
- opieki i wychowywania dzieci a w tym: organizacja czasu wolnego dzieciom,
- pomocy dzieciom w nauce,
- kształtowania i wypełniania ról społecznych.
Rodziny wspierające nie wyręczają, nie zastępują rodziców biologicznych, lecz aktywnie pomagają w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach tego wymagających.
Rodziną wspierającą może zostać rodzina, która:
- nie została skazana za przestępstwo popełnione umyślnie,
- nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym,
- posiada odpowiednie predyspozycje osobowościowe,
- posiada ustabilizowaną sytuację finansową,
- posiada stan zdrowia pozwalający na realizację zadań,
- nie posiada uzależnień,
- prawidłowo wypełnia funkcje opiekuńczo-wychowawcze wobec własnych dzieci;
- posiada pełną władzę rodzicielską;
- wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, jeżeli takowy posiada.
Jak ustanawia się rodzinę wspierającą?
- Kandydat zainteresowany pełnieniem funkcji rodziny wspierającej składa w MOPS w Gubinie wniosek „Wniosek kandydata/ kandydatki do pełnienia funkcji rodziny wspierającej”, „Oświadczenia kandydata/ kandydatki do pełnienia funkcji rodziny wspierającej”,
- W odpowiedzi na wniosek w miejscu jego zamieszkania zostaje przeprowadzony wywiad środowiskowy.
- Na podstawie wywiadu przygotowywana jest opinia o kandydacie.
- Kierownik Ośrodka po zapoznaniu się z opinią o kandydacie podejmuje decyzję o ustanowieniu rodziny wspierającej lub o odmowie ustanowienia rodziny wspierającej.
- Z rodziną wspierającą oraz rodziną wspieraną (po wyrażeniu wzajemnej zgody na współpracę) zawierane jest porozumienie w sprawie ustanowienia rodziny wspierającej.
Wniosek o ustanowienie rodziny wspierającej może zostać również złożony przez:
- rodzinę przeżywająca trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
- pracownika socjalnego pracującego z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
- asystenta rodziny pracującego z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Rodzina wspierająca nie wykonuje swoich zadań zawodowo, nie otrzymuje również z tego tytułu wynagrodzenia w związku z pełnieniem tej funkcji.
Rodzinie wspierającej przysługuje natomiast zwrot wydatków poniesionych w związku z pełnieniem funkcji rodziny wspierającej.
Zasady oraz sposób zwrotu wydatków określać będzie umowa zawarta pomiędzy osobą pełniącą funkcję rodziny wspierającej a Kierownikiem Ośrodka.
Więcej szczegółów uzyskają Państwo w siedzibie Ośrodka, ul. Gdańska 17, pokoje 104, 105, 106, od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00 – 15:00 bądź pod nr telefonu +48 68 4558151, +48 68 4558152, +48 68 4558153.